Op. Dr. Hasan Yıldız

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

    Kalıcı kızlık zarı dikimi fleb ile yapılır. Vajinanın arka duvarından üçgen şeklindeki fleb dokusu ön veya yan duvarlara asılır. Amaç kızlık zarının onarılmasından çok ‘ilk geceyi taklit eden’ kanamanın oluşturulmasıdır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi
Kızlık zarının yırtılması, bekaretin kaybı kişinin kendi iradesi dahilinde olabileceği gibi kendi iradesi dışında da (arzu edilmeyen bir şekilde) gerçekleşebilir. Bu durumda ‘kalıcı kızlık zarı dikimi’ işlemi yapılarak bekaret yeniden sağlanabilir. Kızlık zarı dikimi ‘himenoplasti operasyonu’ olarak da bilinir. Amaç ilk geceyi taklit eder tarzda kanamanın gelmesini sağlamaktır.

 

Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?
Kalıcı kızlık zarı kimim iki şekilde yapılmaktadır:

  1. Fleb operasyonu,
  2. Mikrocerrahi yöntemi.
  3. Kalıcı kızlık zarı operasyonu ‘uzun vadeli onarım’, ‘kalıcı onarım’ veya ‘kızlığın kalcı tamiri’ gibi isimlerle de bilinmektedir.

Fleb operasyonu ile kızlık zarı onarımı

Kalıcı kızlık zarı dikimi için ‘fleb operasyonu’ yapılabilir. Bu durumda vajinanın arka duvarından üçgen şeklindeki fleb dokusu ön veya yan duvarlara asılmaktadır. Fleb operasyonlarındaki amaç kızlık zarının onarılmasından çok ‘ilk geceyi taklit eden’ kanamanın oluşturulmasıdır.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı onarımı

Kalıcı kızlık zarı dikimi, kızlık zarının yırtılmış olan kenarları kesilerek özel mikrocerrahi tekniklerle ve özel iplikler kullanılarak yapılmaktadır. Vajina cinsel ilişki nedeniyle genişlemişse, işlem sırasında vajina daraltılması da yapılarak daha dar bir vajina oluşturulmaktadır.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde; kızlık zarı yeniden oluşturulmaktadır. Dikiş tekniği ve kullanılan ipliklerin kalitesi önem taşımaktadır.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı onarımı fleb ameliyatlarına göre hem daha güvenli hem de başarı şansı daha yüksektir. İyileşme süreci de oldukça iyidir. Kişi bir gün sonra kendi sosyal hayatına dönebilmektedir.

Flep ve mikrocerrahi ile uzun vadeli yani kalıcı kızlık zarı operasyonu geçiren hastalara evlenmeden 4-5 gün önce kontrol önerilmektedir.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı dikimi hakkında konuşmadan önce kızlık zarının kendisi hakkında konuşmamız gerekmekte. Kızlık zarı vajinanın girişinde bulunan ince et yapıdır. Bilimsel adı Hymen’dir, tıp çevrelerinde bu isimle anılır. Kızlık zarının görevi ise genç yaşlarda vücudu korumaktır. Unutulmamalıdır ki vajina vücudun içine, kan yoluna direk olarak açılan bir organdır. Yani vajinadan girecek herhangi bir yabancı cisim hemen kan yoluna karışıp bize zarar verebilir. Kızlık zarı da perdemsi yapısı ile hareketlerimiz kontrol edemediğimiz, bağışıklık sistemimizin gelişmemiş olduğu çocukluk dönemlerinde vücuda yabancı maddelerin girmesini önlemek için var olan bir organdır.

Kızlık zarının çeşitli türleri vardır. Her kadında kızlık zarı farklı şekillerde bulunur. Genel olarak ortasında küçük bir delik olan bir yapıdadır. Bazı kadınlarda bu yapı daha da küçük olabilir yani kızlık zarının ortasındaki delik çok daha büyük olabilir. Bazı kadınlarda ise kızlık zarı hiç olmayabilir. Bu tür zarlara ise esnek kızlık zarı denir. Cinsel ilişki sırasında penisin içeri hiç veya minimum bir dirençle girmesine izin verdiğinden dolayı kızlık zarı yırtılmaz yani kanama olmaz. Bazı kadınlarda ise kızlık zarı tamamen kapalı olabilir. Çoğu kadında bulunan zarın ortasındaki delik bazı kadınlarda olmayabilir. Bu durumlar ise tıbbi müdahaleler gerektirir. Çünkü ortasında delik olmayan kızlık zarı adet kanı ve çeşitli akıntıların dışarı çıkmasına izin vermez. Vücuttan atılamayan bu sıvılar ise enfeksiyonlara, hastalıklara yol açar.

Ama çoğu kadında kızlık zarı normal boyutlarda ve şekillerdedir. Ve cinsel ilişki sırasında, penis vajinaya giriş yaparken bu zar yırtılır. Yırtılan zar ise kanamaya yol açar. Yani ilk ilişkide kan akması gayet doğal bir durumdur. Endişelenecek bir durum yoktur.

Kızlık zarını dikmek için vücudunuzun yapısına, kızlık zarınızın kalıntılarına göre çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

KIZLIK ZARI MUAYENESİ

Devlet Hastanelerinde yada SGK’nın geçerli olduğu özel sağlık kuruluşlarında kızlık zarı muayenesi yapılmamaktadır. Bu işlem için tamamen kendi bütçenizden özel sağlık kuruluşlarına yada özel muayehanelere başvurmanız gereklidir. Hekim branşı olarak Jinekoloji Uzmanlarını yada Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarını tercih etmeniz gereklidir. Bunun dışında diğer hekim branşları söz konusu muayene işleminde yetersiz kalacaktır.

Muayene ücreti konusu muhitten muhite değişir.

18 yaşından küçük kızlar kesinlikle böyle bir muayene işlemine tabi tutulamaz. 18 yaşından büyük olan hanımlar kendileri özgür beyanları ve iradeleri ile böyle bir muayene işlemi için dilediği hekime başvurusu yapabilir. Ancak özgür iradesinin dışında hiç bir bayan bu şekilde bir muayeneye zorlanamaz.

KIZLIK ZARI (HYMEN) DİKİMİ NEDİR?

Kızlık zarı dikimi bekaretini herhangi bir sebeple kaybeden kızlarda, tekrar cinsel ilişki esnasında kanama olmasını sağlayan çok küçük bir operasyondur. Söz konusu bu ameliyat iki şekilde yapılmaktadır. Geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı dikimi.

Kızlık zarı çeşitli sebepler ile yırtılabilir. Bu sebeplerin başında tabi ki de ilişkiye girmek gibi çeşitli kazalar, tıbbi müdahaleler, bazı açma germe hareketleri, taciz ve tecavüz gibi sebepler de gelebilmektedir. Ve kadınlar hangi sebeple olursa olsun kızlık zarlarını kaybettikleri gibi geri diktirmekte isteyebilirler. Kızlık zarı veya çevresine yapılan çeşitli müdahaleler ile ilk cinsel birleşmede tekrardan kanama gelecek şekilde vajinada yapılan değişikliklere kızlık zarı dikimi denir.

Aklınıza Takılan Bir Soru Mu Var?

Bi̇lgi̇ gi̇zli̇li̇ği̇ni̇z yasal hakkınızdır. Tüm i̇şlemler i̇çi̇n herhangi̇ bi̇r bi̇lgi̇ni̇zi̇ vermeden randevu alabi̇li̇r,
tüm sorularınızı sorabi̇li̇r , i̇şlemi̇ni̇zi̇ yaptırabili̇rsi̇ni̇z !

Copyright © 2023 Op.Dr. Hasan Yıldız. Her Hakkı Saklıdır. Tasarım:

Görüşme başlat.
Whatsapp
Sağlıklı günler.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?