Op. Dr. Hasan Yıldız

Vajina Estetiği

Vajina Estetiği Nedir?

  Vajina Estetiği; iç ve dış bölgeye öncelikle estetik yararlar açısından yapılan ameliyat ve ameliyat dışı bazı tıbbi operasyonları içerir. Özellikle kadınların kendi özgüven artışında oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca pek çok fonksiyonel yararları da mevcuttur. İç ve dış bölgeye yapılan tüm estetik ve onarıcı operasyonlar bu kapsamdadır.

Vajina Estetiği iç ve dış genital bölgeye öncelikle estetik yararlar açısından yapılan ameliyat ve ameliyat harici bazı tıbbi operasyonları içerir. Vajina Estetiği ameliyatlarının kadınlarda psikolojik, hijyenik, seksüel (cinsel) ve sosyal yararları vardır. ‘Vajina estetiği’, ‘cinsel bölge güzelleştirme’, ‘Cinsel estetik’, ‘Cinsel bölge estetiği’ ve ‘Cinsel organ estetiği’ olarak da bilinmektedir.

Kadın iç bölgesi içinde cinsel ilişki organı ‘vajina’ yer almaktadır. Yaş, sigara, gebelik ve doğumlar vajinada genişleme, sarkma ve his kaybına yol açar. Kişinin kendisinde veya eşiyle cinsel sorunlara neden olabilir. Vajina daraltma, Vajina Estetiği ameliyatları içerisinde en sık yapılan operasyonlar arasındadır. Eş zamanlı olarak doğumdan kalan dikiş izleri ve cilt katlantıları da düzeltilebilmektedir.

Kadın dış bölgesi ise iç dudaklar, dış dudaklar, klitoris tümsekçiği ve vajina ile anüs arası bölgelerinden oluşur. Dış bölgeye ‘vulva’ adı da verilmektedir. İç veya dış dudakların sarkması, kırışıklığı ve doku fazlalıkları estetik görünüm ve fiziksel yönden pek çok sorunlara yol açabilir. Vulva bölgesinde en sık yapılan estetik ameliyatlar iç ve dış dudak estetiği ve klitoris üstü tepeceğin düzeltilmesidir.

Tüm dünyada hızla yaygınlaşıyor! Amerikan Plastik Cerrahi Derneği verilerine göre; cinsel bölge ile ilgili estetik operasyonlar tüm estetik ameliyatlar içinde en hızlı artış ivmesine sahiptir. Bu artış ABD’den başlayarak, Avrupa ve Asya ülkelerine de hızlı bir şekilde yayılmaya devam etmektedir. Ülkemizde de durum benzerdir.

Vajina Estetiği neden önemli

Vajina Estetiği operasyonları ülkemizde ve tüm dünyada, özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren son derece hızlı bir şekilde artmaya başlamıştır. Kadınların cinsel organlarının önemini fark etmeye başlamaları, kendi bedenlerine daha fazla özen göstermeleri ve cinsel hazza daha fazla önem vermeleri önemli etkenler arasındadır. Vajina Estetiği öneminin artışında sosyal medya, dijital medya, pornografi sektörü ve internet kullanımının yaygınlaşması da rol oynamıştır. cinsel bölge ağda ve epilasyon alışkanlığının artması da nedenler arasındadır.

Vajina Estetiği hangi amaçlarla yapılır?

Doğru teknik ve tecrübe sahibi hekimler tarafından uygulandığında, vajina Estetiği ameliyatların pek çok yararları bulunmaktadır. En sıklıkla estetik amaçlı yapılmaktadır. Ayrıca tıbbi,hijyenik, seksüel (cinsel) ve psikolojik faydaları vardır.

Örneğin iç dudakların normalden daha büyük ve sarkık oluşu idrar yaparken zorlanma, sık vajinal enfeksiyon geçirme, ilişki sırasında gerilmeye bağlı acı hissi gibi şikayetlere yol açar. Diğer taraftan kötü iyileşmiş doğum kesi izleri de cinsel ilişkide ağrı şikayetine neden olur. Tüm bunlar tıbbi nedenler arasındadır.

Spor yaparken cinselbölgenin terlemesi, koku ve enfeksiyon üretmesi hijyenik nedenler arasındadır.

Vajinal genişleme, bollaşma, his kaybı, orgazm işlevinin kolaylaştırılması da seksüel yani cinsel nedenlerdendir.

Partnere karşı rahat hissedememe, ilişkide utanma, öz güven kaybı, kendisini eksik ve değersiz görme, tayt, bikini veya pantolon giyememe de psikolojik ve sosyal sebepler arasındadır. Bu nedenden ötürü evlenemeyen, hatta flört ilişkilerinden kaçınan pek çok kadın vardır.

Görüldüğü üzere bu konuda hastaların talep yelpazesi oldukça geniştir.

Vajina Estetiği cerrahisi
Cinsel bölge estetiği ile ilgili cerrahi operasyonlar:

 1. Cinsel bölgedeki iç ve dış dudak estetiği
 2. Vajina daraltma ameliyatı
 3. Vajina ile anüs arasında kalan ‘perine’ bölgesinin estetiği
 4. Klitoris üzeri cilt katlantılarının düzeltilmesi
 5. Pubis tepesinin estetiği
 6. Büyük dudaklara yağ veya dolgu enjeksiyonu
 7. Labia majora küçültme
 8. Genital estetik operasyonlar

Cinsel bölgeye yapılan cerrahi dışı operasyonlar:

 1. Lazerle vajina daraltma ve idrar kaçırma tedavileri
 2. Cinsel bölge radyofrekans uygulamaları
 3. G noktası büyütme (G noktasına dolgu enjeksiyonu, G shot )
 4. Cinsel bölge PRP ve cinsel haz tedavileri (O shot )
 5. Cinsel bölge renk açma (Lazer ve mezoterapi ile)
 6. Cinsel bölgeye kök hücre ile genital ip uygulamaları da diğer tedaviler arasındadır.

Vajina Estetiği hakkında

Vajinada veya büyük-küçük dudaklarda, Cinsel bölgede doğuştan, ergenlikte ya da yaşla artan bozulmalar meydana gelmektedir. Zamanla ortaya çıkan yapısal bozukluklar, estetik veya fonksiyonel rahatsızlıklar oluşturmaktadır. Bu durum kadınlarda özgüven eksikliği, psikolojik sorunlar ve cinsel tatminsizlik yapabilmektedir.

Cinsel bölgede estetik amaçlı neler yapabiliyoruz bundan bahsedeceğiz. Genel olarak bir anatomiyi hatırlayalım neler var. Dışarıda büyük dudaklar, içerde küçük dudaklar var. Burada idrar torbasının açıldığı, yani idrar yapılan bölge var. Vajina girişinde kızlık zarımız ve üst kısımda klitoris dediğimiz yapı var. Kızlık zarından girildikten sonra vajina bölgesi geliyor.

İster doğum yapmış olsun ister yapmamış olsun, bazı bayanların iç dudakları oldukça uzun ve büyük oluyor.

Böyle bir durum niye rahatsız ediyor onları? Genelde dar bir pantolon ya da mayo giydiklerinde sürtünme oluşuyor. Buna bağlı orada kuruma, bir takım enfeksiyon olayları oluşuyor. Görsel de bir sıkıntıya neden oluyor. Bu gibi durumlarda biz onları küçülterek normal hale tekrar getiriyoruz. Böylece büyük dudakların arasında saklanmış duruma gelebiliyor. Genellikle bu büyük dudaklarla ilgili sıkıntı çeken meslek grupları yüzücüler olabilir, spor hocaları olabilir atletler olabilir. Çünkü genellikle daha dar giysi giymek zorundalar ve genellikle de insan önündeler. Her ne kadar görünmese de bu onları devamlı rahatsız eder ve kamufle etmeye çalışırlar. Oysa çok küçük bir ameliyatla ki narkoz almadan lokal anesteziyle de yapılabilir, bu iş halledilebilir.

Dış Cinsel Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

 • Küçük dudakların Küçültülmesi
 • Büyük dudakların dolgunlaştırılması

İç Cinsel Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

 1. Kızlık zarı onarımı
 2. Vajinanın daraltılması

Aklınıza Takılan Bir Soru Mu Var?

Bi̇lgi̇ gi̇zli̇li̇ği̇ni̇z yasal hakkınızdır. Tüm i̇şlemler i̇çi̇n herhangi̇ bi̇r bi̇lgi̇ni̇zi̇ vermeden randevu alabi̇li̇r,
tüm sorularınızı sorabi̇li̇r , i̇şlemi̇ni̇zi̇ yaptırabili̇rsi̇ni̇z !

Copyright © 2023 Op.Dr. Hasan Yıldız. Her Hakkı Saklıdır. Tasarım:

Görüşme başlat.
Whatsapp
Sağlıklı günler.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?